Roczne archiwum: 2018

XLVIII Olimpiada Literatury i Języka Polskiego

17 stycznia zostały ogłoszone wyniki XLVIII edycji Olimpiady Literatury i Języka Polskiego. Kwalifikację do kolejnego okręgowego etapu zawodów II stopnia uzyskały dwie uczennice z naszego liceum:

• Maria Suska (klasa II B) za pracę pt. „Błędy językowe w Internecie”
  • Ilona Walczyszyn (klasa II B) za pracę „Mickiewicz współczesny. Miejsce Romantyka w twórczości Marcina Świetlickiego”

Zawody II stopnia odbędą się 17 lutego 2018 roku w Krakowie. Gratulujemy uczennicom i życzymy dalszych sukcesów!

Noc Biologów 2018

12 stycznia 2018 roku w 32 ośrodkach naukowych na terenie całego kraju odbyła się „VII Noc Biologów”. W Krakowie organizatorem był Instytut Systematyki i Ewolucji Zwierząt PAN, Wydział Biologii i Nauk o Ziemi UJ, Centrum Edukacji Przyrodniczej UJ.
W ramach „Nocy Biologów” 47 uczniów klas biologiczno-chemicznych II LO w Rabce-Zdroju /1c, 2c, 2d/ brało udział w zajęciach na terenie III Kampusu Uniwersytetu Jagiellońskiego w Instytucie Zoologii i Badań Biomedycznych, Instytucie Nauk o Środowisku i Centrum Edukacji Przyrodniczej.
Uczniowie wzięli udział w warsztatach: „Atomowy zawrót głowy”, „Biochemia w kuchni”, „Stwórz własna kolekcję skamieniałości”, „Tajemnica podwójnej helisy”, „Zapisane w kościach – co można odczytać z ludzkiego szkieletu?”, „Neurofizjologia od kuchni – rejestracja żywej tkanki mózgowej”, „Jak sprawdzić co słychać w mózgu?”, „Różnorodność wśród zwierząt kręgowych”, „Jak pokolorować mózg?”, wysłuchali wykładu „Żaba czy ropucha? Identyfikacja krajowych gatunków płazów”. Dużą atrakcją było stanowisko terrarystyczne firmy Bazyliszek, gdzie można było zapoznać się z gatunkami egzotycznej fauny.

Ranking szkół średnich – „Perspektywy” 2018

Jak co roku na początku stycznia pismo „Perspektywy” opublikowało ranking szkół średnich, w którym brane są pod uwagę takie kryteria, jak: sukcesy w olimpiadach, wyniki maturalne na poziomie podstawowym i rozszerzonym, a także wyniki egzaminów zawodowych. Nasze II Liceum Ogólnokształcące im. ks. prof. Józefa Tischnera utrzymało wysoką pozycję. W oparciu o wyniki z poprzedniego roku szkolnego zostaliśmy sklasyfikowani jako druga szkoła powiatu nowotarskiego, uzyskując brązową tarczę „Perspektyw”, która potwierdza wysoką jakość kształcenia.

Kalejdoskop Talentów Zima 2018 w Żywcu

W dniach 4-6 stycznia 2018 odbył się XIV Międzynarodowy Festiwal Twórczości Dziecięcej i Młodzieżowej w Żywcu – „Kalejdoskop Talentów Zima 2018”. Tegoroczna edycja jak zawsze cieszyła się dużym zainteresowaniem i przyciągnęła bardzo wielu uczestników, którzy przyjechali m.in. z Rosji, Estonii, Białorusi, Ukrainy i oczywiście z Polski. Konkurs odbył się pod patronatem Fundacji „Inicjatywa” i Miejskiego Ośrodka Kultury w Żywcu. Na scenie można było zobaczyć śpiewających solistów, zespoły instrumentalne, grupy taneczne, a także recytatorów. Naszą szkołę dumnie reprezentowała uczennica klasy II B – Justyna Skwarek, która swoim wykonaniem piosenki „Miasteczko cud” wyśpiewała ex aequo III miejsce (II miejsca nie przyznano). Gratulujemy naszej uczennicy tego sukcesu!

Zobacz wykonanie „Miasteczka cud”

Szkolny Turniej Siatkówki

2 stycznia z inicjatywy nauczycieli wychowania fizycznego zorganizowano Szkolny Turniej Siatkówki. W rywalizacjach udział wzięło 17 drużyn klasowych.

I miejsce w kategorii dziewcząt zdobyła klasa I C, II miejsce – II A, a III miejsce – III C.

W kategorii chłopców I miejsce wywalczyła klasa IV T, II miejsce – III T, a III miejsce – II T.

Gratulujemy zwycięskim drużynom!