Lekcje geografii z Uniwersytetem Pedagogicznym

Marek Żołądek z logo Zespołu Szkół w Rabce-Zdroju   na dziewiczym szczycie Forgotten Peak 5889 m n.p.m., Himalaje-Indie, fot. Apollo M.

7 marca 2013 r. uczniowie klas z rozszerzonym programem nauczania geografii wzięli udział w wykładach  realizowanych corocznie w ramach cyklu zajęć "Lekcje geografii z Uniwersytetem Pedagogicznym". Zajęcia prowadzili doktoranci z Instytutu Geografii UP   Michał ApolloMarek Żołądek.

Tematy wykładów:
1. FORGOTTEN PEAK – PIERWSZE WEJŚCIE W HISTORII

(wyprawa z 2012 r. na dziewiczy szczyt w Himalajach)
2. GEOGRAFICZNE NAJ…
(skrajne punkty geograficzne, najgłębsze kaniony, najwyższe szczyty, depresje itp.)

Wykłady były ilustrowane bogatym materiałem fotograficznym zebranym przez globtroterów podczas wielokrotnych podróży. Od 2004 roku wspólnie zorganizowali 14 ekspedycji sportowo – naukowych w najdalsze zakątki naszego globu oraz kilkanaście wyjazdów na „Starym Kontynencie”. Wspinali się w różnych rejonach świata, wliczając Himalaje, Andy, Kaukaz, Alpy Południowe, Góry Skaliste, Góry Kaskadowe, góry Alaski, Afryki, Europy oraz Australii. Odwiedzili ponad 60 krajów na sześciu kontynentach.

Lekcje geografii z Uniwersytetem Pedagogicznym

Marek Żołądek z logo Zespołu Szkół w Rabce-Zdroju  na najwyższym punkcie Japonii – Kengamine Peak w obrebie krateru Fuji-san (3776 m npm)

9 lutego 2012 r. uczniowie klas z rozszerzonym programem nauczania geografii wzięli udział w wykładach  realizowanych corocznie w ramach cyklu zajęć "Lekcje z Uniwersytetem Pedagogicznym". Zajęcia prowadzili doktoranci z Instytutu Geografii UP   Michał ApolloMarek Żołądek.

Tematy wykładów:
1. OKOŁOPACYFICZNY PIERŚCIEŃ OGNIA
(charakterystyka aktywnych sejsmicznie regionów wokół Pacyfiku: Japonia, Alaska, Zachodnie Wybrzeże Kanady oraz USA, Peru, Chile, Nowa Zelandia, Półwysep Malajski)
2. LODOWCE ŚWIATA W DOBIE GLOBALNEGO OCIEPLENIA
(lodowce Gór Alaska, Alp Południowych, Alp, Kaukazu, Himalajów, Afryki Wschodniej)
3. TOKIO – STOLICA KRAJU KWITNĄCEJ WIŚNI
(relacja z ostatniej wyprawy- „UP Ring Of The Fire Expedition 2011”  zorganizowanej  w ramach „Pedagogical University World Tour 2010/11”, której celem była  działalność naukowo-wspinaczkowa w obrębie wulkanu Fuji-san (3776 m n.p.m.)  położonego  w obszarze Okołopacyficznego Pierścienia Ognia)

Wykłady były ilustrowane bogatym materiałem fotograficznym zebranym przez globtroterów podczas wielokrotnych podróży w najdziksze i najpiękniejsze zakamarki naszej planety. Od 2004 roku podróżnicy odwiedzili ponad 60 krajów na sześciu kontynentach